Remont baszt i kolejnego odcinka muru obronnego

Remont baszt i kolejnego odcinka muru obronnego

Dla wielu z nas ten rok był ogromnym wyzwaniem. Także w naszych klasztornych progach. Pomimo wielu niesprzyjających warunków Pan Bóg błogosławił różnym, podejmowanym przez nas, przedsięwzięciom. Pomoc przychodziła od różnych instytucji, a w większości od indywidualnych Darczyńców. Bardzo nam zależało, aby dokończyć to co zostało rozpoczęte w poprzednich latach. A cel był jeden – otwarcie Mikołajkowego Przedszkola na 100-tną rocznicę urodzin naszego Papieża Jana Pawła II, która przypadała właśnie w 2020 roku.

Z racji, że budynek przedszkolny znajduje się na terenie otoczonym zabytkowymi murami sprawa nie była taka prosta. Zanim można było wybudować miejsce dla dzieci, w którym rozpoczną swoją edukację, musiałyśmy zmierzyć się z ogromnym wyzwaniem. Obowiązkowo należało najpierw wykonać prace remontowane dwóch baszt oraz muru otaczającego teren. Na początku nie zdawałyśmy sobie sprawy jak potężne fundusze są potrzebne na realizację takiego przedsięwzięcia. Przekonałyśmy się o tym dopiero w momencie, kiedy musiałyśmy stawić czoła takiemu wyzwaniu.

Łączny koszt wykonanych prac zabytkowych budynków wyniósł: 805 313,39 zł. Ta kwota przerosła nasze możliwości! Odbyło się wiele rozmów, wykonałyśmy mnóstwo telefonów, aby pozyskać fundusze na pokrycie tak ogromnej sumy. Z pomocą przyszły różne instytucje. I tak udało się pozyskać środki od poniższych fundatorów:

  • 639 129,82 zł Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • 115 000 zł Marszałek Województwa Podkarpackiego
  • 50 000 zł Wojewódzki Konserwator Zabytków
  • 1 138,57 zł wkład własny sióstr Benedyktynek w Jarosławiu

Można zauważyć, że gdyby nie pomoc kilku instytucji realizacja planu z budową i otwarciem przedszkola nie byłaby możliwa. Prace na zabytkowych obiektach były koniecznością, aby w kolejnym kroku mogło powstać przedszkole i być miejscem bezpiecznym dla jego uczestników.

Poniżej zdjęcia z przeprowadzonych prac:
BASZTA NR VI

BASZTA NR VII

MUR OBRONNY ODCINEK C