Zbrojenie wieńców i klatki schodowej oraz deskowanie

Integralnym elementem ścian zewnętrznych i wewnętrznych nośnych są wieńce żelbetowe, czyli belki, których zadaniem jest spięcie budynku. Dzięki wieńcom budynek jest zdecydowanie bardziej odporny na nierównomierne osiadanie. Ważne jest zachowanie ciągłości zbrojenia wieńców. Dlatego trzeba zadbać o właściwe połączenie zbrojenia na całej długości wieńca oraz odpowiednia długość zakładu zbrojenia w narożach i skrzyżowaniach wszystkich wieńców.

Klatka schodowa

Wszelkie informacje dotyczące schodów znajdują się zawsze w projekcie budynku. Odczytać można z niego, gdzie będą zlokalizowane, jaki powinny mieć układ, długość, wysokość i szerokość. W pierwszej kolejności trzeba zbudować deskowanie i ułożyć zbrojenie. Od staranności prac na tym etapie zależy wytrzymałość konstrukcyjna schodów i łatwość ich wykończenia. Wymaga to od murarzy wielkiej staranności. Wystarczy bowiem niewielkie uchybienie, aby schody wyszły krzywo.

W deskowaniu układa się zbrojenie zrobione ściśle według projektu. Później formę wypełnia się mieszanką betonową – zazwyczaj w tym samym czasie, w którym odbywa się betonowanie stropów.

Bez Ciebie
nam się nie uda
Wpłać i pomóż

Przedszkole będzie mogło powstać tylko dzięki pomocy ludzi takich jak Ty.

Wystarczy, że zrobisz tylko jeden mały krok i wesprzesz finansowo nasze dzieło. Każdy mały krok jest dla nas bardzo ważny. Razem możemy zajść naprawdę daleko. Każda kwota, która do nas trafi, zostanie wykorzystana na budowę przedszkola.